EL - EL BİLEĞİ


 

EL-EL BİLEĞİ, EL BİLEĞİ AĞRISI, KARPAL TÜNEL SENDROMU, SİNİR SIKIŞMASI, SİNİR SIKIŞMASI EGZERSİZLERİ

El, insan vücudunun en önemli yapı taşlarından biri olmasının yanında el bileği olumsuzluklarının gelişimi, insanların normal günlük işleyişinde büyük aksaklıklara yol açabilir. Sartre’nin dediği gibi “Aklımız Elimiz Sayesinde Konuşur”

El bileği ağrısı nedenleri en çok burkulma ve yaralanmalardan oluşmaktadır. El ve el bilekleri dış etkenlerle ilk temas edilen uzuvlardan olduğu gibi,burkulma ve yaralamalara da en müsait noktadır. İnsan elinde 19 kas, 19 kemik ve 17 eklem bulunmaktadır. Bunun haricinde karpal tünel sendromu, artritler, tekrarlayan/tekrarlayabilir gerilme hareketleri sonucunda uzun vadeli sorunlarla da karşılaşılma riski vardır. Uzun vadeli sorunların ve ağrıların teşhislerini belirlemek zaman alabilir. El bileği ağrısı çeşitlerinin ise nedenlerine bağlı değişebildikleri gözlemlenmiştir. Örneğin tendinit ağrıları olarak tabir edilen ağrılar bıçak gibi keskin olarak nitelendirilen ağrılardır. Ancak osteoartrit ise keskin bir diş ağrısıyla birebir aynıdır. Bilek ağrısı oluştuğunda hemen hemen yarısında doktora gitmeye gerek olmayabilir. Ufak burkulma ve yaralanmalar buz tedavisi, ağrı kesiciler ve istirahatle atlatılabilir. Ancak alınan bu önlemlere rağmen ağrının geçmemesi, daha çok artması, şişlik ve ödem oluşması acil bir doktor müdahalesi gerektirir. Aksi takdirde iyileşme süreci zaman alabilir ve daha büyük sorunlar oluşabilir.

Bilek Ağrısı Nedenleri:

Yaralanmalar, Artritler ve Diğer Koşul ve Hastalıklar olarak üç ana kısımda incelenebilir.

Yaralanmalar ise kendi içlerinde;

  • Ani tepkiler: Düşme nedeniyle ortaya çıkan problemlerdir. Bunun sonucunda burkulma, zedelenme ve kırılma oluşabilir.
  • Tekrarlayan baskı: El bileği hareketlerinde, bilek hareketlerinin tekrarlanması (örneğin tenisçilerin aynı şekilde uzun bir süre tenis topuna vurması) durumlarında eklem çevrelerine binen yük ve baskı bilek kırıklarına neden olabilir. Örneğin De Quervain hastalığında tekrarlayan baskının başparmak tabanına olan olumsuzluğundan bahsedilir.

Artritler;

  • Romatoid artrit: Vücudun bağışıklık sisteminin vücuttaki bazı dokulara saldırması sonucu bir bilekte daha fazla olmak üzere genellikle iki bilekte meydana gelen ağrıdır.
  • Osteoartrit: Genellikle geçmişte bilek yaralanmaları geçiren kişilerde görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu:

Ellerde parmakların hareketlerini ve hareket hissinin sağlanmasında önemli olan “median” sinirleri olarak adlandırılan yapının el bileği hizasındaki sıkışması olarak nitelendirilen durum karpal tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır. Sinir sıkışması problemlerinde en sık görülen durumdur. Median sinirler ve bilekteki dokuz adet tendon, dar bir boşluk olan karpal tünel içerisinden geçer. Bu sinirlerin bu tünel içerisinde uzun süre basınca maruz kalması durumunda karpal tünel sendromu gerçekleşir. Karpal tünel sendromunun daha çok kadınlarda görüldüğü belirlenmiştir. Bunun yanında 40 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür. Ayrıca el bileğinin sıkça bükülü bulunduğu durumlar (sürekli klavyede yazı yazmak vs) ve el bileğine çok yük binilen işlerde çalışanlarda karpal tünel sendromu meydana gelir. Sorunun ilk bulguları ağrı ve parmaklarda karıncalanma olarak ortaya çıkarken, dahas sonra ağrı çok şiddetli hale gelebilir. Çok ilerleyen durumlarda kaslarda erime dahi görülebilir. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanırken daha sonra cerrahi müdahale gerekebilir. Karpal tünel sendromu çok ciddiye alınması gereken sinir sıkışması problemidir.

Sinir Sıkışması Egzersizleri:

Ellerde ve el bileklerinde meydana gelen sinir sıkışmaları işaret parmağı ve başparmağı arasındaki adalelerin erimesiyle sonuçlanabilir. Yapılan muayene bunun tespiti ve içinin boşalıp boşalmadığının belirlenmesi içindir. Eğer bu olumsuzluklar meydana gelmişse sıkma ve bükülme gibi işlemler yapılamaz. Sinir sıkışması egzersizleri sinirlerin yanında adalelerin de kurtarılması içindir. Sinir sıkışması egzersizleri tıbbi müdahaleden ayrı olarak limon sıkmak, teşbih çekmek, yazı yazmak, bileğin dairesel hareketleri gibi herkes tarafından kolaylıkla yapılabilen egzersizlerdir.